Saitbey Sitesinde 3. duruşma yarın: ‘Site ile belediye arası 400 metreydi’

6 Şubat depremlerinde Kahramanmaraş Dulkadiroğlu ilçesinde saniyeler içerisinde yıkılan ve 44 kişinin yaşamını yitirdiği Saitbey Sitesi Davası’nda üçüncü duruşma yarın Kahramanmaraş Adliyesi 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde saat 10.00’da görülecek.

Kentsel dönüşüm sonrası yapıldığı halde yıkılan binada 3,5 kaçak kat çıkıldığı ortaya çıkmıştı. Sitede annesi, babası, kardeşi ile dedesini kaybeden Tuba Erdemoğlu duruşma öncesi gazetemize konuştu. Bilirkişi raporuyla da ortaya konan ağır ihmallere rağmen yargılamanın “bilinçli taksir” suçlamasıyla görülmesine tepki gösteren Erdemoğlu, “Yapım aşamasında mevzuata hiçbir şekilde uyulmamış. Proje onayları dahi beklenilmeden inşaata başlanmış. Kaçak ve ruhsatsız olarak 3.5 kat çıkılmış. Yapılan bunca usulsüzlüklerle, kast edilerekten insanların öldüğü yerde bu dava “Bilinçli taksirle”den değil, “Olası kast”tan görülmeli” dedi.

“KAMU PERSONELLERİ DE YARGILANSIN”

Yıkılan site ile Dulkadiroğlu Belediyesi arasında yalnızca 400 metre mesafe olduğuna dikkat çeken Erdemoğlu, “Belediye, dibindeki kaçak yapıya hiçbir şekilde müdahale etmemiş, ceza kesmemiş, yaptırım uygulamamış ve ödül gibi ruhsat vermiş. Kaçak yapıya tamamen göz yumulmuş ve suça ortak olunmuştur. Kamu personellerinin de dava dosyasına dahil edilmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı. Duruşma için kamuoyuna çağrıda bulunan Erdemoğlu, sözlerini “Türkiye bir deprem ülkesi. Bugün burada yaşananlar yarın başka bir yerde yaşansın istemiyoruz. Bunun için de bu davalara sahip çıkılması önemli. Bizim davamız sizin davanız, tüm Türkiye’nin davası” cümleleriyle tamamladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x